Днес сградата на Народното събрание и околното пространство са под засилена полицейска охрана, след като партия „Възраждане“ организира пореден протест срещу приемането на еврото и в подкрепа на запазването на българския лев. Демонстрацията събра стотици граждани на площад „Желю Желев“, където протестиращите изразиха категоричното си несъгласие с плановете на правителството за присъединяване към еврозоната.
Засилени мерки за сигурност около парламента
Силите на реда – полиция и жандармерия – са разположени около Народното събрание, за да осигурят обществения ред по време на протеста. Макар че до момента обстановката остава спокойна и няма опити за щурмуване на парламента, организаторите предупреждават, че напрежението може да ескалира. Протестиращите настояват, че приемането на еврото ще доведе до икономически сътресения и загуба на суверенитет.
Левът като символ на националната независимост
Сред демонстрантите се виждат транспаранти с надписи като „Левът е символ на независимост“, а наред с българското знаме се веят и Самарското знаме, както и руски флагове. Скандиранията „Оставка!“ и звуците от свирки огласят площада, докато протестиращите настояват властта да се откаже от плановете за премахване на националната валута.
Тази демонстрация идва дни след предишен протест в събота (22 февруари), когато напрежението ескалира пред сградата на Европейската комисия в София. Тогава се стигна до сблъсъци между протестиращи и полицията, довели до ранени служители на реда и задържани демонстранти. Някои от тях дори получиха обвинения за нарушаване на обществения ред.
Правителството настоява, че България изпълнява критериите за еврозоната
Докато протестиращите настояват за запазване на лева, правителството подчертава, че страната вече е изпълнила необходимите условия за приемане в еврозоната. Вчера премиерът Росен Желязков заяви, че България е подала искане за извънреден доклад относно конвергенцията, тъй като според правителството всички критерии са покрити. Финансовият министър Теменужка Петкова също цитира последните данни на Евростат, които сочат, че страната е постигнала ценова стабилност – последното условие за прием в еврозоната.
Инфлацията – последният праг пред влизането в еврозоната
Според доклада на Евростат, инфлацията в България е на границата на допустимото. Референтната стойност, спрямо която се сравнява инфлацията в страната, е 2,53%, докато поскъпването на цените в България възлиза на 2,6%. Въпреки че тази разлика е малка, тя поставя под въпрос готовността на страната за присъединяване към еврозоната. Докато правителството уверява, че всички изисквания ще бъдат спазени, опозицията и протестиращите се опасяват от икономически сътресения, обезценяване на спестяванията и загуба на икономическа независимост.
Поляризирани мнения в обществото
Темата за въвеждането на еврото продължава да разделя обществото. От една страна, привържениците на промяната смятат, че тя ще доведе до по-голяма финансова стабилност, намаляване на валутните рискове и привличане на повече инвестиции. От друга страна, противниците на еврото се страхуват от поскъпване на живота, загуба на икономически контрол и зависимост от външни фактори.
Какво предстои?
Очаква се дебатът по темата да продължи и през следващите месеци, като протестите вероятно ще зачестят. В четвъртък се планира ново събиране на протестиращите, а представители на „Възраждане“ заявиха, че ще продължат натиска върху правителството, докато то не се откаже от плановете за въвеждане на еврото.
В крайна сметка решението за членство в еврозоната ще бъде едно от най-важните икономически решения за България през следващите години. Дали страната ще запази лева или ще приеме еврото, зависи както от политическите лидери, така и от обществените нагласи, които продължават да се оформят в хода на протестите и официалните дискусии.