Главният икономист на КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев разкритикува предложението за 5% увеличение на заплатите в държавния сектор, наричайки го „пълна подигравка“ спрямо трудещите се. Според него тази мярка е напълно недостатъчна на фона на покачващите се цени на основните стоки и услуги. В ефира на „Денят на живо“ по NOVA News той подчерта, че подобно увеличение няма да компенсира инфлацията и особено силно ще засегне онези, които получават под средната работна заплата. По тази причина синдикатът настоява за поне 15% ръст на възнагражденията.
Тежестта на данъчно-осигурителната политика пада върху работещите
Кацарчев обърна внимание на факта, че в дългосрочен план не се наблюдават промени в данъчно-осигурителната политика. По негови думи, именно работещите поемат най-голямата част от приходите в бюджета, като основните данъчни тежести – ДДС, данък върху доходите и акцизите – се плащат от крайния потребител. Това води до засилващо се социално неравенство и поставя под въпрос устойчивостта на икономиката.
Синдикатите готвят протестни действия
Синдикатите не остават безучастни към ситуацията. Според Кацарчев, КТ „Подкрепа“ първо ще изясни пред обществото какви стъпки са необходими за реална промяна, а ако не бъде чуто, ще премине към протестни действия. Той бе категоричен, че целият дебат около присъединяването към еврозоната не трябва да се води за сметка на най-бедните работещи в страната.
Икономиката като основен фактор за стабилността на държавата
„Ако няма икономика, държавата изчезва“, предупреди икономистът. Той подчерта, че макар на хартия да се постига баланс с 3% бюджетен дефицит, това не решава основните социални проблеми. Демографската криза, ниските доходи и липсата на адекватна социална политика подкопават стабилността на страната. Кацарчев е на мнение, че именно работещите хора трябва да задават посоката на развитие и че без инвестиции в тяхното благосъстояние, икономиката ще остане в застой.
Влизането в еврозоната – икономическа необходимост или политическо решение?
Друг ключов въпрос, повдигнат от икономиста, бе присъединяването на България към еврозоната. По негови думи страната все още не изпълнява критериите за инфлация според данните на Евростат. Това поражда съмнения относно реалната икономическа готовност на България за приемане на еврото, а решението изглежда продиктувано повече от политически интереси, отколкото от икономическа обоснованост. Кацарчев изрази тревога, че липсва ясна програма или стратегия за преминаването към общата валута, което буди несигурност сред работещите и бизнеса.
Предстоящи действия на синдикатите
Очаква се в четвъртък стачният комитет на КТ „Подкрепа“ да се събере заедно с представители на КНСБ, за да обсъдят възможните следващи стъпки. Те ще вземат решение дали да преминат към активни протестни действия, ако исканията им за по-сериозно увеличение на заплатите и реформи в данъчната система не бъдат чути от управляващите.
Ситуацията в държавния сектор остава напрегната, а исканията на синдикатите за по-справедливи условия на труд се очертават като един от основните социални въпроси, които ще бележат близките месеци. Работещите настояват за реални промени, а не символични увеличения, които не отразяват реалността на икономическата среда в страната.